
Több, mint 100 oktatásfejlesztői szakértőt megmozgatva sikeresen lezajlott a III. Felsőoktatás Felsőfokon konferencia az ELTE-n.
2025. február 6-án, az első Oktatási Kiválóság Napján került megrendezésre a harmadik Felsőoktatás Felsőfokon című felsőoktatás-módszertani konferencia, amely lehetőséget teremtett az egyetem oktatóinak, kutatóinak és hallgatóinak arra, hogy megosszák tapasztalataikat, bemutassák oktatásfejlesztési kezdeményezéseiket, és megvitassák a felsőoktatás aktuális kihívásait és innovációit.
Az eseményt Dr. Zentai László rektorhelyettes és Dr. Cseszregi Tamás, az ELTE oktatási igazgatója és a DOKK szakmai vezetője nyitotta meg, hangsúlyozva az egyetem elköteleződését az oktatásfejlesztési innovációk és a tudásmegosztás iránt. A konferencia szervezését idén is az ELME karközi módszertani csoport és az Oktatásfejlesztési és Tehetséggondozási Osztály kollégáival összeálló szervezőbizottság koordinálta, biztosítva, hogy a program szakmailag sokszínű és az oktatásfejlesztés aktuális kihívásaira reflektáló legyen.
Plenáris előadások: fókuszban a hallgatói visszajelzések és az MI-alapú tanulási környezetek
A konferenciát plenáris előadások nyitották meg, amelyek az oktatásmódszertani fejlesztések gyakorlati hatásaira és a technológiai innovációkra fókuszáltak. Dr. Dósa Kata (Budapesti Corvinus Egyetem) előadásában arra kereste a választ, hogy a hallgatók milyen mértékben értékelik az oktatók oktatásmódszertani fejlesztéseit, míg Dr. Fenyvesi Kristóf (Finnish Institute for Educational Research, University of Jyväskylä) a mikrotanúsítványok és mesterséges intelligencia által támogatott tanulási környezetek szerepét vizsgálta a felsőoktatás jövőjében.
A DOKK kutatóinak bemutatkozása és az ELTE oktatásfejlesztési projektjei
A konferencia a Digitális Oktatásfejlesztési Kompetencia Központ (DOKK) szempontjából is rendkívül fontos volt: a DOKK kutatói közül többen is előadóként vettek részt a konferencián, és bemutatták kutatásaik és fejlesztéseik eredményeit. Somody Bernadette, Tóth-Mózer Szilvia, Horváth László, Gráf-Szabó Veronika, Takács Dániel, Baditzné dr. Pálvölgyi Kata, Faix Dóra, Gaál Zoltán, Takács Lili, Kiss Valéria, Tóth Fruzsina Rozina és Vetési Erika előadásaikban olyan témákat jártak körül, mint az oktatási digitalizáció, a mesterséges intelligencia alapú pedagógiai támogatás, a tanulási útvonalak fejlesztése, valamint a hallgatói készségfejlesztés új megoldásai.
Digitális tér, oktatói munka és hallgatói támogatás – szekcióbeszélgetések három fő témában

A konferencia három szekcióban folytatódott, amelyek a digitális oktatás, az oktatói munka fejlesztése és a hallgatói támogatás témáit járták körül.
🔹 „Merre tovább a digitális térben?” szekcióban az előadók az LMS-rendszerek integrációjának lehetőségeit, az MI-alapú kurzustervezés előnyeit és a digitális tanulási környezetek kihívásait vitatták meg. A témák között szerepelt az MI által támogatott oktatás, az e-learning kurzusok hatékonyságának növelése, valamint az LMS-rendszerek és az elismert tanulási eredmények közötti kapcsolat.
🔹 „Merre tovább az oktatói munkában?” szekcióban az aktív tanulás, a tanulásieredmény-alapú oktatás és az oktatói kompetenciafejlesztés állt a középpontban. A résztvevők betekintést nyerhettek az oktatás határain túlnyúló közösségi és szakmai fejlesztésekbe, valamint az önértékelés és kompetenciafejlesztés lehetőségeibe.
🔹 „Merre tovább a hallgatók támogatásában?” szekcióban a hallgatók tanulási élményének javítására szolgáló módszereket mutatták be az előadók, többek között a játékosított kurzusok, az egyéni tanulási útvonalak és a szaknyelvi fejlesztések témájában.
Interaktív diszkusszió és innovatív formátum
A konferencia kiemelt célja volt, hogy a résztvevők ne csak passzívan hallgassák az előadásokat, hanem aktív szereplői is legyenek a szakmai párbeszédnek. Az előadások előre rögzített videók formájában kerültek bemutatásra, amelyeket Teams platformon lehetett követni, majd élő diszkusszió során az előadók és résztvevők megvitathatták a felmerülő kérdéseket. A felvételek a konferencia MOOC felületén a későbbiekben is elérhetők lesznek. Amennyiben a rövid beszámolónk felkeltette érdeklődését, a ffkonferencia@oktig.elte.hu lehetősége van hozzáférést kérni a felülethez, és ezzel az előadásokhoz.
További lehetőségek és díjazás
A konferencia lehetőséget biztosított a különböző oktatásfejlesztési pályázatok és projektek disszeminációjára is, így az ELTE-n zajló innovációk szélesebb közönséghez is eljuthattak. Az előadók videóit az Oktatási Igazgatóság szerződéses díjazás keretében honorálta, lehetőséget biztosítva az ELTE-n belüli szabad felhasználásra.
A konferencia sikerét mutatja, hogy számos résztvevő aktívan hozzászólt a diszkussziókhoz, és új együttműködések is körvonalazódtak az esemény során.